z życia szkoły

fb

Egzamin ósmoklasisty

Terminy Egzaminu Ósmoklasisty

w roku szkolnym 2020/2021

  1. Język polski – 25 maja 2021 r. (wtorek) , godz. 9:00
  2. Matematyka – 26 maja 2021 r. (środa) ,  godz. 9:00
  3. Języki obce nowożytne – 27 maja 2021 r. (czwartek ),  godz. 9:00

W TERMINIE DODATKOWYM:

  1. język polski – 16 czerwca 2021 r. (środa) – godz. 9:00
  2. matematyka – 17 czerwca 2021 r. (czwartek) – godz. 9:00
  3. języki obce nowożytne – 9 lipca 2021 r. (piątek) – godz. 9:00

 

Wytyczne MEN, MZ i GIS w sprawie warunków przeprowadzenia Egzaminu Ósmoklasisty

w roku 2021 znajdują się pod adresem: 

 

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-cke-mein-i-gis-dotyczace-organizowania-i-przeprowadzania-egzaminow-w-2021-r

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami o Egzaminie Ósmoklasisty, dostępnymi na stronie CKE:

https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/o-egzaminie/

 

Informacje o egzaminie ósmoklasisty – maj 2021 r.

 

Egzamin 8-klasisty jest egzaminem obowiązkowym – każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową.

Egzamin odbywa się w dwóch terminach głównym i dodatkowym.

W terminie dodatkowym  do egzaminu 8-klasisty przystępuje ten uczeń, który nie mógł z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić w terminie głównym.

Egzamin 8-klasisty odbywa się w dniach:

25 maja 2021 r. (wtorek) – język polski, trwa 120 min

26 maja 2021 r. (środa) – matematyka, trwa 100 min

27 maja 2021 r. (czwartek) – języki obce, trwa 90 min

Podstawowe zasady obowiązujące podczas przeprowadzenia egzaminów:

  1. Każdy uczeń powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro)

z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Niedozwolone jest używanie długopisów zmazywalnych/ścieralnych,

  1. Na egzaminie z matematyki trzeba też  mieć linijkę; rysunki – jeśli będzie je trzeba narysować, uczeń wykonuje  długopisem.
  2. Na egzaminie z każdego przedmiotu uczniowie będą siedzieć przy osobnych stolikach. Na nich znajdować się mają tylko przybory do pisania oraz arkusze egzaminacyjne.
  3. Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych. Złamanie tej zasady będzie skutkowało unieważnieniem egzaminu z danego przedmiotu,
  4. W czasie egzaminu zdający mogą opuszczać salę tylko w uzasadnionych sytuacjach po otrzymaniu zezwolenia od przewodniczącego zespołu nadzorującego,
  5. Członkowie zespołu nadzorującego nie mogą udzielać zdającym wyjaśnień dotyczących zadań po rozpoczęciu rozwiązywania arkusza egzaminacyjnego
  6. Każdy zdający przynosi na egzamin ważną legitymację szkolną
  7. W przypadku stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych,  zakłócania przebiegu egzaminu lub posiadaniu podczas egzaminu przedmiotów, materiałów niewymienionych w komunikacie dyrektora CKE przewodniczący zespołu nadzorującego może unieważnić uczniowi egzamin.

 

Zastosowanie wytycznych CKE, MEN, Głównego Inspektora Sanitarnego podczas egzaminów 8-klasisty w Szkole Podstawowej w Sownie

  1. Na egzamin może przyjść osoba zdrowa (nauczyciel, uczeń, pracownik niepedagogiczny) bez jakichkolwiek objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną .
  2. Ani zdający, ani nauczyciel czy pracownik obsługi nie mogą przyjść  do szkoły w dniach egzaminów ósmoklasisty jeżeli przebywają w domu z osobą, która jest na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją.
  3. Rodzic/opiekun prawny zdającego nie może wejść do szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy, np. w poruszaniu się
  4. Zdający nie powinni wnosić do szkoły zbędnych przedmiotów, np. książek, telefonów, maskotek.
  5. Każdy zdający korzysta podczas egzaminu z własnych przyborów piśmienniczych i linijki. Uczniowie nie powinni pożyczać sobie długopisów czy linijek.

Szkoła także zapewnia niezbędne przedmioty, tj. długopisy czy linijki, które przed użyciem zostaną zdezynfekowane.

  1. Szkoła w czasie trwania egzaminów nie zapewnia wody pitnej. Uczeń zdający egzamin przynosi ze sobą wodę w butelce (0,5 l), którą, po wejściu na salę egzaminacyjną, stawia na podłodze przy wyznaczonym stoliku.
  2. Czekając na wejście do szkoły, następnie do sali egzaminacyjnej, zdający zachowują bezpieczną odległość między sobą, tj. co najmniej 1,5 m. Uczniowie zakrywają usta i  nos maseczką. Tylko osoby wyposażone w maseczki  będą mogły wejść na teren szkoły, następnie do sali egzaminacyjnej
  3. Zakrywanie ust, nosa obowiązuje na terenie całej szkoły. Dopiero po zajęciu wylosowanego miejsca egzaminacyjnego będzie można zdjąć zabezpieczenia. Członek zespołu nadzorującego może poprosić ucznia o zdjęcie maseczki w celu identyfikacji, przy czym należy również zachować bezpieczny odstęp.
  4. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje ucznia wtedy, gdy:

-oczekuje na wejście do szkoły i sali egzaminacyjnej,

– podchodzi do niego członek zespołu nadzorującego egzamin,

– wychodzi do toalety,

– kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i opuszcza salę egzaminacyjną.

  1. Zdający oraz członkowie zespołu nadzorującego mogą, jeśli uznają to za właściwe, mieć zakryte usta i nos w czasie egzaminu, nawet po zajęciu wyznaczonych miejsc.
  2. Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą mieć zakrytych ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę. W sytuacji kiedy nie mogą nosić także przyłbicy, przystąpią do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej z zachowaniem bezpiecznego, co najmniej 2 m, odstępu.
  3. Przed rozpoczęciem egzaminów zdający zostaną poinformowani o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, przede wszystkim:

– zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,

– obowiązku zakrywania ust i nosa w szczególnych sytuacjach,

– nie dotykania dłońmi twarzy, szczególnie ust, nosa, oczu oraz przestrzegania higieny kaszlu i oddychania (zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką),

– zachowania dystansu między zdającymi przed i po egzaminie.

  1. W kolejnych dniach egzaminów zdający przychodzą do szkoły najpóźniej do godz. 8.15, starając się zachowywać bezpieczne odległości, następnie wchodzą do szkoły, dokonują niezbędnych czynności dezynfekcyjnych i oczekują na wejście do sali egzaminacyjnej.
  2. O godz. 8.30 przed wejściem do wyznaczonej sali, następuje losowanie miejsc dla zdających. Losowania dokonuje członek zespołu egzaminacyjnego.
  3. Po zajęciu przez zdających wylosowanych miejsc egzaminacyjnych, przewodniczący zespołu nadzorującego odbiera od dyrektora szkoły pakiety egzaminacyjne i przenosi je do wyznaczonej Sali. Wymienione czynności odbywają się w obecności przedstawicieli zdających.
  4. Zdający może opuścić salę egzaminacyjną, jeżeli zakończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym, najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia egzaminu.

W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeśli zdający zakończył pracę z arkuszem) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.

  1. Po zakończeniu egzaminu uczniowie opuszczają salę egzaminacyjną i szkołę w bezpieczny sposób, nie gromadząc się , nie tworząc grup.
  2. Uwagami, wrażeniami, przemyśleniami dotyczącymi egzaminu zdający wymieniają się, korzystając z dostępnych środków komunikacji.

 

Przewodniczący Zespołu Egzaminacyjnego

Maria Kunowska

 

 

 

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.